Digitální USB mikroskop Bresser DST1028 USB
Kód: LK78983Související produkty
Trinokulární mikroskop Levenhuk MED 40T Code2:
Trinokulární mikroskop Levenhuk MED 10T Code2:
Trinokulární mikroskop Levenhuk MED 30T Code2:
Digitální mikroskop Levenhuk DTX 700 Mobi Code2:
Trinokulární mikroskop Levenhuk ZOOM 1T Code2:
Mikroskop Levenhuk Discovery Nano Terra Code2:
Mikroskop Levenhuk Discovery Pico Gravity Code2:
Trinokulární stereomikroskop Bresser Analyth STR Trino 10x - 40x Code2:
Mikroskop Levenhuk Rainbow 50L Moonstone Code2:
Binokulární mikroskop Levenhuk 900B Code2:
Mikroskop Levenhuk DTX RC4 s dálkovým ovládáním Code2:
Biologický monokulární mikroskop Levenhuk 320 PLUS Code2:
Digitální mikroskop Levenhuk Discovery Artisan 32 Code2:
Mikroskop Bresser Researcher Trino 40–1000x Code2:
Mikroskop Levenhuk Discovery Pico Polar Code2:
Detailní popis produktu
The Bresser USB Digital Microscope DST-1028 5MP enables easy and convenient observation of your specimen on the computer with detailed images. The digital handheld microscope is especially suitable for examining material samples, circuit boards and electronic components, but also plants, insects and much more. In addition to applications in school and hobby, the digital microscope is also suitable for tasks in quality assurance.
The device features high-quality optics with continuous zoom. This enables documentation of the specimen between 10x and 280x magnifications. Depending on the object to be examined, the appropriate magnification can always be selected. With its ring light, the digital incident light microscope ensures optimal illumination and high-contrast images of your specimen. The ring light consists of eight LEDs. The brightness can be conveniently controlled with the dimmer, which is integrated in the USB connection cable.
The microscope has a stable, adaptable metal stand, which can be adjusted in height depending on the object height and magnification used. This makes it possible to examine both larger and very flat objects (e.g. printing documents).
At low magnifications, the working distance is 110 mm, so that working with tools, e.g. for preparation, is possible underneath.
System requirements:
- Windows 10 or 11
- Intel i3, i5, i7 or i9 CPU from the 2nd generation or
- AMD FX or Ryzen CPU
- Optical Disk Drive or internet connection for software download
- USB 2.0
Key features:
- Digital USB incident light microscope with LED ring light
- High-quality optics with continuous zoom
- Generous working distance for larger objects
- Solid metal construction
- Cable length: 1.2m
- Image fields: 10x: 42x32mm / 100x: 4.2x3.2mm / 280x: 1.6x1.2mm
- Max. object height: 10x – ca. 45mm / 100x – ca. 160mm / 280x – ca. 170mm
The kit includes:
- Digital microscope incl. software download (for Windows only)
- Integrated USB port with adjustment wheel for light intensity
- Metal stand with integrated focusing
- Extension for tripod
| Značka | Bresser GmbH, Německo |
| Záruka | 2 roky |
| EAN | 4007922074641 |
| Velikost balení (DxŠxV) | 21x21x8 cm |
| Přepravní hmotnost | 0.92 kg |
| Typ | digitální |
| Typ hlavy mikroskopu | digitální obrazovka / PC monitor |
| Materiál optiky | optické sklo |
| Zvětšení, x | 10 — 280 |
| Rozsah zvětšení | od 200x do 800x |
| Pracovní vzdálenost, mm | 10 — 110 |
| Tělo | kov |
| S osvětlením | 8 LED diod |
| Napájení | Kabel USB |
| Typ uživatele | profesionálové, začátečníci, zkušení uživatelé |
| Možnosti použití | pro aplikovaný výzkum |
| Umístění světelného zdroje | horní |
| Metody pozorování | světlé pole |
| Součástí je i digitální fotoaparát | yes |
| Snímač | SONY CMOS |
| Megapixely | 5 |
| Tělo | kov |
| Napájení fotoaparátu | 5 V prostřednictvím USB portu |
Doplňkové parametry
| Kategorie: | Mikroskopy |
|---|---|
| EAN: | 4007922074641 |
Držák pro zaostřování MAGUS FM1 Code2:
Rovinný achromatický objektiv Levenhuk MED 10x Code2:
Sada 12 hotových preparátů Levenhuk Discovery Fauna Code2:
Achromatický objektiv Levenhuk MED 20x Code2:
Rovinný achromatický objektiv s korekcí na nekonečno Levenhuk MED 40x Code2:
Okulár Bresser WF 10x/30,5 mm Code2:
Rovinný achromatický objektiv s korekcí na nekonečno Levenhuk MED 100x Code2:
Objektiv Bresser DIN 20x Code2:
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
