Hvězdářský dalekohled Bresser Spica 130/1000 EQ3 s adaptérem na chytrý telefon
Kód: LK74249Související produkty
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Discovery Spark 607 AZ s knížkou Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Skyline Travel 50 Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Discovery Spark 767 AZ s knížkou Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Blitz 76 PLUS Code2:
Hvězdářský dalekohled Bresser National Geographic 76/700 EQ Code2:
Hvězdářský dalekohled Bresser Sirius 70/900 AZ s adaptérem na chytré telefony Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Discovery Sky T60 s knížkou Code2:
Hvězdářský dalekohled Bresser National Geographic 50/600 AZ Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Blitz 70 PLUS Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Skyline PLUS 70T Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk LabZZ TK60 s kufříkem Code2:
Hvězdářský dalekohled Bresser Messier AR-102/600 NANO AZ Code2:
Dobsonův hvězdářský dalekohled Levenhuk New Skyline PLUS 6" (150/1200) Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Discovery Sky Trip ST50 s knížkou Code2:
Detailní popis produktu
NEW - now including a high-quality aperture Solar-filter for safe observation of sunspots, eclipses and planet transits.
A great serious beginner's scope with reasonable aperture mirror and a long focal length which allows the observation of many celestial targets. Thanks to the catadioptic system (integrated Barlow lens) the length of the tube is kept to a minimum, which aids transportation and storage. The Bresser Spica comes on an equatorial mount with aluminium tripod, allowing accurate tracking of objects at high powers, using integrated gears and manual slow motion controls (the mount can also be motorised with the addition of a Right Ascension motor kit at a later date). All Newtonian Telescopes have a drawtube focuser on the side of their tube, this offers an adjustable viewing angle, which can be set to the user's liking by revolving the tube in the support rings - offering comfort while observing celestial bodies. Explore the planets within our solar system and discover the brighter deep sky objects.
With the included smartphone camera adapter you can take pictures of your observations right through the telescope's eyepiece.
Features:
- Telescope for night and solar observation
- Optical system: Newtonian
- Highest practical power: 260x
- Objective lens diameter: 130mm
- Focal length: 1000mm
- Aperture ratio: f/7.7
- Mounting: Equatorial EQ-3
- Eyepiece diameter: 31.7mm (1.25")
The kit includes:
- Telescope
- Aperture Solar-filter
- Eyepieces: 4mm, 20mm
- LED Viewfinder
- 3x Barlow lens (for use with 20mm eyepiece only)
- Smartphone camera adapter
- Aluminium tripod
- Accessory tray
- Software
| Značka | Bresser GmbH, Německo |
| Záruka | 2 roky |
| EAN | 4007922058825 |
| Velikost balení (DxŠxV) | 89x40x21 cm |
| Přepravní hmotnost | 11.5 kg |
| Optická konstrukce | reflektor |
| Optické schéma | Newtonian |
| Apertura, mm | 130 |
| Ohnisková vzdálenost, mm | 1000 |
| Poměr apertury | f/7.7 |
| Práh rozlišení, úhlových vteřin | 1.06 |
| Okuláry | 4 mm, 20 mm |
| Průměr tubusu okuláru (palce) | 1,25 |
| Barlowova čočka | 3x |
| Hledáček | červený terč, LED |
| Včetně solárního filtru | yes |
| Stativ | hliník |
| Zásobník na příslušenství | yes |
| Montáž | paralaktická, EQ3 |
| Typ uživatele | začátečníci |
| Pozorovaný objekt | Slunce, objekty hlubokého vesmíru, planety sluneční soustavy |
Doplňkové parametry
| Kategorie: | Teleskopy |
|---|---|
| EAN: | 4007922058825 |
| dalekohledy: | nejlepší hvězdářské |
| Optická konstrukce: | reflektor |
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Skyline BASE 110S Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk New Skyline BASE 76/700 AZ1 Code2:
Dobsonův hvězdářský dalekohled Levenhuk New Skyline PRO 16" (400/1830) Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Blitz 50 BASE Code2:
Hvězdářský dalekohled Bresser National Geographic 60/700 AZ Code2:
Hvězdářský dalekohled Bresser Quasar 80/900 EQ Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Blitz 80 PLUS Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Skyline PLUS 60T Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Discovery Spark 769 EQ s knížkou Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Skyline Travel 80 Code2:
Dobsonův teleskop Levenhuk New Skyline PRO 10" (250/1270) Retractable Code2:
Levenhuk Ra R72 ED Doublet OTA Code2:
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Meade Polaris 114 mm EQ Code2:
Hvězdářský dalekohled Bresser Arcturus 60/700 AZ Code2:
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
